Zápal stredného ucha

Zápaly stredného ucha sa vyskytujú hlavne v zime, pretože bývajú spojené s infekciou horných dýchacích ciest. Infekcia spôsobí opuch v nose, nosohltanu, sluchovej trubici a následne stredného ucha. Priechodnosť sluchovej trubice je znížená, tým vzniká podtlak a neskôr hnis, ktorý sa hromadí vo stredoušnej dutine. Ak baktérie alebo vírusy vyskytujúce sa v nosohltane prestúpia cez sluchovú trubicu do stredného ucha, spôsobia akútny hnisavý stredoušný zápal.
 nos a ucho
Koho postihuje
–        Ak sa zápal ucha urobí, je to veľmi bolestivé. Či sa jedná o dospelého alebo dieťa, väčšinou skončí u lekára.

–        Zápaly stredného ucha patria medzi najčastejšie infekčné ochorenia v detskom veku. Týmto akútnym zápalom ochorie tri štvrtiny všetkých detí ešte pred dosiahnutím tretieho roku života, ale bežný výskyt je až do šiesteho roku.

–        Ak dieťa ochorie zápalom stredného ucha ešte pred prvými narodeninami, spravidla bude trpieť týmito zápalmi opakovane. Viac pritom postihuje chlapcov ako dievčatá.
 poslech zvuku
Príčiny choroby
–        Táto viróza alebo bakteriálna infekcia je baktériou pneumokokovou a nie je jedinou príčinou choroby.

–        Na vzniku akútneho, hnisavého zápalu stredného ucha sa podieľa oveľa viac faktorov, ako je predčasný pôrod, rázštep podnebia, nesprávna technika smrkania, chladné počasie, pasívne fajčenie alebo používanie cumlíka.

–        U novorodencov a malých detí je najvýznamnejším faktorom nezrelosť a porucha funkcie sluchovej trubice, prípadne celková nezrelosť imunitného systému.
 
Ako sa prenáša
–        Choroba sa šíri kontaktom s ľuďmi, ktorí chorobou trpia alebo sú jej prenášačmi. Najčastejšie sú prenášané kvapôčkovou infekciou pri kašli alebo kýchaní.
 
Ako sa chrániť
–        Prevencia spočíva najmä v predchádzaní zápalom horných dýchacích ciest. U väčších detí platí smrkať, smrkať a zase smrkať. U dojčiat odsávať, používať fyziologické roztoky na čistenie nosa a pri nádche nosné kvapky.

–        V chladnom počasí je potrebné deti nielen dobre obliekať, ale aj preventívne otužovať.

–        V detskom jedálničku nesmú chýbať vitamíny.

–        Prevenciou je tiež očkovanie proti pneumokokom.