NOKIA opäť mieri hore


Veľtrh mobilných telefónov v Barcelone opanovala Nokia. Návštevníkov pritom zaujali ani nie tak jej nové smartphony, ako skôr legendárny model 3310 s modernizovanými funkciami. Nokii nepredbehol ani čínsky Huawei s top modelom P10.
logo Nokia
Nokia je veľký a dlhý príbeh. Ešte pred siedmimi, ôsmimi rokmi, najväčší výrobca mobilných telefónov na svete nezachytil nástup smartphonov s dotykovým displejom a začal už len strádať. Firma to skúšala s operačným systémom od Microsoftu. Nasledoval ďalší krok v podobe toho, že výrobu mobilov od Nokie práve Microsoft kúpil, ale minulého roku, teda v roku 2016 značku pochoval a s výrobou Nokii skončil úplne.
Hrdinom tejto drámy sú bývalí zamestnanci Nokie, ktorí založili značku HMD Global a spojili sa s Foxconn a od Nokii si značku prenajali. Samotná fínska firma sa v súčasnosti zaujíma hlavne o výrobu telekomunikačnej infraštruktúry, ale s HMD Global spolupracuje veľmi úzko
 nokia v trávě
Model 3310
 
–        Mobil, ktorým Nokia očarila v Barcelone, nie je žiadny smartphone, nesie označenie 3310 a odkazuje k legendárnemu prístroju z roku 2000, ktorý vtedy stál na začiatku revolúcie v oblasti mobilných telefónov a služieb.
–        K legendárnemu modelu bol pridaný foťák, väčší farebný displej a vie základy internetu a to všetko v dizajne, ktorý pôvodný model veľmi pripomína.
–        Telefón sa bude predávať asi až v druhej polovici roka a bude údajne stáť okolo 56 Euro.
–        Vystavené vzorky tohto mobilu prilákali na výstavisku v Barcelone najviac novinárov aj návštevníkov a behom pár dní sa celý svet dozvedel, že značka Nokia je späť.
–        Ostatne trh obyčajných mobilov nie je bezvýznamný a takmer 400 miliónov predaných obyčajných mobilov v roku 2016 je stále zaujímavé číslo.
–        Stovky miliónov obyčajných mobilov sa predávajú primárne na rozvojových trhoch v Afrike alebo v Indii. Zákazníkom vyhovuje ľahká ovládateľnosť a veľmi nízka cena.
–        Obyčajné mobily kupujú ale aj ľudia v Európe ale aj v Spojených štátoch. Trebárs na Slovensku je používa zhruba 40 percent zákazníkov.
–        Nokia 3310 s až mesačnou pohotovostnou výdržou batérie bude všetkým vyššie uvedeným zrejme veľmi vyhovovať a záujem o ňu bude veľký.