Ako ušetriť pri nakupovaní ?


Na trhu je množstvo typov ako ušetriť, používanie aplikácií na šetrenie, 2+1 zdarma a i., no ak by sme premýšľali nad tým čo kupujeme a  začali šetriť už v predajni ušetrili b sme trikrát viac. Uveďme si teda modelovú situáciu : Ideme do obchodu a tričko za 18 € je zrazu v zľave na 16 €, celý nadšený si ho teda kúpime a po príchode domov ho zavesíme k ďalším 50 podobným tričkám – ale ušetrili sme 2€. zrazu potrebujeme peniaze a začneme šetriť , tričko (ktoré sme mali raz na sebe )  dáme na bazár za cenu 10 €- nepredáva sa a znížime cenu na 5 €. Tričko sa predá a my sme radi ,že sme sa ho zbavili, z trička sme  „zarobili“ 5€ a „ušetrili“ 2 € – spolu 7 €
zlaté centy
Ak by sme si však racionálne premysleli túto super výhodnú kúpu, zhodnotili by sme ,že nepotrebujeme niečo také a ušetrili by sme 16 €.
 
Prvý typako ušetriť na nákupe nie je nič iné ako nekupovať zbytočnosti.
 
Číslo dvaje napísať si čo chceme nakúpiť a držať sa toho- ak si napíšem 5 položiek , mali by sme sa aj vrátiť s piatimi. Netreba sa dať ovplyvniť 5 centovými zľavami.
 
Tretia radaje trochu náročnejšia pre (NE) matematikov – zrátajte si presne koľko peňazí potrebujete na nákup, dopredu si pripravte zoznam s cenami a choďte do obchodu iba s určeným obnosom peňazí.
 
Bod číslo 4je nenakupovať v množstevných zľavách- načo vám bude 5 otvárakov na pivo za cenu 4 ,keď doma potrebujete iba jeden ?
( ak je však zľava výhodná pre vás ,tak naopak to môže byť prínosné pre vašu peňaženku.)
 
Číslo 5je nakupujte cez internet- kúpte to čo potrebujete a dajte si to doniesť domov
 
Posledný typje – vôbec nechoďte nakupovať , pošite niekoho za vás, alebo vôbec nejedzte, len ležte  a pozerajte seriály …
*Pre jednoduchších ľudí – tento typ prosím neberte vážne
 mince u propisek
Dôležité je si veci rozdeliť na tri kategórie : veci ,ktoré potrebujete, veci ,ktoré nepotrebujete a veci pre radosť. Nájsť rovnováhu medzi nimi je umením, ktoré neovláda každý. Premyslime si každý nákup, kvôli nám, kvôli rodine ale i kvôli životnému prostrediu a ekonomickej stránke veci.